POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA UCZNIÓW - maj 2011

W dniach 8 - 14 maja 2011 r. odbyła się polsko–niemiecka, gminna wymiana uczniów.
Był to drugi etap wymiany – uczniowie, którzy przyjmowali w swoich domach gości z Niemiec w październiku, pojechali teraz do Saterlandu z rewizytą.

Pod opieką pani Marty Gonery i pana Sławomira Siwerskiego pojechało 22 uczniów – z naszej szkoły.
Uczestnicy zwiedzali nie tylko szkołę, ratusz i samą miejscowość Saterland, ale również Emden i zakłady Volkswagena, miasto kurortowe Bad Zwischenahn, gdzie pływali na rowerach wodnych, park rozrywki w Thüle, bawili się na dyskotece w Tange.

Jednym z głównych punktów programu był szkolny koncert „music and more”, w czasie którego zaprezentowały się Natalka G. i Olga P. z IIb a ich taniec wywołał burzę oklasków!

Pogoda dopisała, dobre humory też!

Uczestnicy wymiany ze strony polskiej:
  • Anna Kłaczkiewicz,
  • Olga Papacz,
  • Aleksandra Korman,
  • Justyna Hamkało,
  • Bartosz Pośpiech,
  • Natalia Ginter,
  • Kornel Stefańczyk,
  • Anita Cieśla,
  • Monika Łuka,
  • Aleksandra Koman,
  • Justyna Kinal,
  • Paulina Senator.

gondolierzy
piłka
pożegnanie
Thulle
Nad jeziorem
Przy piosence
USC

A tak opisują swoje wrażenia uczennice klasy IIId - Paulina Senator i Aleksandra Koman:

XIV wymiana młodzieży gmin Saterland i Środa Śląska była dla nas naprawdę niesamowitym przeżyciem. Już tęsknimy za spokojem i ciszą, mieszkańcami i atmosferą, która panuje w tej niemałej wsi. Zawiązaliśmy nowe znajomości, które mamy nadzieję kontynuować.
800 kilometrów to wcale nie tak mało, dlatego wyjechaliśmy wczesnym rankiem. Na miejscu byliśmy 10 godzin później.
Mimo tak długiej podróży nie odczuwaliśmy zmęczenia i zaraz po powitaniu z rodzinami udaliśmy się na spotkanie z przyjaciółmi, których tak dawno nie widzieliśmy.
Nasi opiekunowie zadbali o to, byśmy nie mieli okazji się nudzić.
Odwiedziliśmy fabrykę Volkswagen, gdzie byliśmy świadkami narodzin nowych samochodów.
Pływaliśmy rowerami wodnymi po Zwischenahner Meer, świetnie bawiliśmy się w Tierparku w Tüle. Jest to rozległy park rozrywki, którego główną część stanowi potężne zoo.
Wymiana to doskonała okazja do poznania niemieckich tradycji, a także przedstawienia naszych.
Niemała rozrywką było uczenie nowych przyjaciół kilku słów po polsku - dużą popularnością cieszyło się zdanie Jak się masz, bo u mnie jest dobrze i słowo obojętnie.
Bardzo zdziwił nas fakt, że większość mieszkańców Saterlandu porusza się rowerami. Rzadki można było spotkać pieszych.
W piątek mieliśmy wspaniałą okazję, aby uczestniczyć w zwyczajnych lekcjach niemieckich uczniów. Było to dla nas bardzo interesujące, ponieważ można zauważyć wiele ciekawych różnic w prowadzeniu zajęć.
Ogromne wrażenie wywarła na nas potęgo i nowoczesność ich szkoły. Lekcje gotowania, liczne intrumenty w klasach muzycznych czy basen to dla nich codzienność.
Cieszymy się, że miałyśmy okazję odwiedzić takie bajkowe miejsce, jakim jest Saterland.
Najchętniej pojechałybyśmy tam w przyszłym roku.

Następna – już XV wymiana - odbędzie się w październiku!  Zapraszamy!