Byliśmy na DFN

W piątek 30 września 2016 pojechaliśmy na wycieczkę do Lubina. 26 uczniów z klasy 2a oraz 23 uczniów z klasy 3b wraz z opiekunami: Jolantą Piwońską-Koroną, Sylwią Kasprzycką-Żuk, Elżbietą Wiką oraz Agnieszką Markiewicz wzięło udział w XIX edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, który tym razem odbywał się pod hasłem Ziarna Wiedzy.

 DFN1

                                                                

W Lubinie w Centrum Kultury Muza wysłuchaliśmy wykładu na temat: „ Początki chemii – o atomach”

W trakcie wykładu ilustrowanego przezroczami dr hab. Kazimierz Orzechowski poprowadził słuchaczy do dawnego laboratorium chemicznego. Wyjaśniał jak zmieniały się poglądy na budowę materii, istnienie atomów, pojęcie struktury. Tłumaczył jak dużą rolę w rozwoju nauki odgrywały błędy .

Po wykładzie pojechaliśmy do kina Helios na film pt: „Nerve”.

                                                                        DFN2

Był to seans połączony z dyskusją na temat: zagrożeń w Internecie, tego, czym mogą nas zaskoczyć social media. W dyskusji brali udział psycholog uzależnień i specjalista od ochrony danych osobowych. Rozmawialiśmy o interaktywności, motywach podejmowania decyzji, konsekwencjach umieszczania w mediach społecznościowych prywatnych informacji, zdjęć, uzależnieniach od gier komputerowych oraz przepisach prawnych dotyczących korzystania z Internetu. Na końcu odpowiadaliśmy na pytanie, powtarzane wielokrotnie w filmie: „Grasz czy obserwujesz?”

Była to bardzo ciekawa lekcja wychowawcza.

ZS