Gimnazjaliści ze Środy Śląskiej wzięli udział w Nocy Laboratoriów.

  Już po raz drugi wrocławskie firmy i organizacje zaprosiły wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień toczą się prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych. Postanowiliśmy skorzystać z tego zaproszenia. Zapisy na to wyjątkowe wydarzenie rozpoczęły się w piątek 29 września w samo południe. Zainteresowanie było bardzo duże. Udało nam się pozyskać tylko 16 imiennych biletów dla naszych uczniów. Chętnych było zdecydowanie więcej.

  W sobotę 8 października 16 uczniów z klas 2a, 2b oraz 3a naszego gimnazjum pod opieką p.Sylwii Kasprzyckiej-Żuk oraz p.Elżbiety Wiki wzięło udział w Nocy Laboratoriów. Zwiedzaliśmy Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Byliśmy w laboratorium mikroobróbki laserowej. Zobaczyliśmy, jak  wygląda skomplikowany proces mikrocięcia, mikrodrążenia oraz znakowania laserowego. Widzieliśmy laboratoria typu cleanroom o kontrolowanych parametrach środowiskowych, w szczególności pod kątem zanieczyszczeń typu: pył, kurz czy opary chemiczne, ale także rodzaju światła, temperatury oraz ciśnienia. Kilku uczniów przymierzyło specjalny kombinezon ochronny. Widzieliśmy mikroskop elektronowy mierzący 3,5 metra wysokości i ważący 3,5 tony. Naukowcy zaprezentowali nam  świat spod mikroskopu np.: chrabąszcze. Na koniec wlaboratorium badań struktury ciała stałego zobaczyliśmy jak wygląda proces drukowania 3D.

  Byliśmy w bardzo nowoczesnych laboratoriach, do których na co dzień osoby z zewnątrz nie mają żadnego dostępu. To było bardzo interesujące doświadczenie.

ZS

Poznajecie? ;)

noc laboratoriow1