TO JUŻ 20 WYMIANA MŁODZIEŻY Z SATERLANDEM!!

 

Wymiana2016 01  Jesienią 1997 roku, po raz pierwszy przybyła grupa uczniów z Saterlandu do Środy Śląskiej, zaś w maju 1998 roku nastąpiła pierwsza wizyta młodzieży ze Środy Śląskiej w Saterlandzie. ...Minęło niemal 20 lat....

  ...W październiku 2016 roku już po raz 20. młodzież średzka (ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i z Gimnazjum Jana Pawła II) bierze udział w międzynarodowym projekcie wymiany uczniów z Schulzentrum Saterland. Uczniowie średzcy przyjmują w swoich domach koleżanki i kolegów z Dolnej Saksonii, u których będą gośćmi w maju 2017 roku. Projekt ze strony niemieckiej prowadzi Peter Ziegler i Charlotte Pawsey, zaś ze strony polskiej: Sławomir Siwerski i Marta Gonera.

Podczas tygodniowego pobytu młodzież wspólnie zwiedza min. nasze miasto, Wrocław, Kościół Pokoju w Świdnicy, Zespół Klasztorny w Lubiążu, uczestniczy w wycieczce do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby.

  W realizacji tego projektu nieprzerwanie od 1996 roku, uczestniczyło ponad 900 uczniów z obydwu gmin. Ponadto, w tym czasie szkoły przeprowadziły także wiele innych projektów UE, które były bardzo dobrze przyjęte oraz zakończyły się naszym wspólnym sukcesem. Te projekty to min. Sokrates - Comenius, Comenius Regio, Marko Polo oraz projekt MSZ Niemiec Fundacji eVZ.

  Z pewnością wszystkie te projekty przysłużyły się temu, iż nasza gmina oraz szkoły na płaszczyźnie krajowej oraz międzynarodowej zapewniły sobie rozgłos i dobre imię.

W bieżącym roku ukazała się także publikacja polsko - niemiecka, która jest wynikiem pracy uczniów uczestniczących w Fundacji MSZ Niemiec “Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”, dotycząca pracy przymusowej polskich robotników na terenie Saterlandu podczas II wojny światowej. Publikacja ta będzie wykorzystana podczas zajęć historii w szkołach w Polsce i w Niemczech.

 (mg, ss)

 

 

Wymiana2016 02

 

wymiana