Ostrów Tumski

IMG 20161028 130118

 

 

 

Dnia 28 października  2016 roku uczniowie klas III wraz z nauczycielami : p.Andrzejem Kuriatą, p.Katarzyną Ponieważ,  p.Ł.Supernatem  oraz p.Elżbietą Wiką  pojechali na jednodniową pielgrzymkę do Wrocławia. Zbiórkę wyznaczono na godzinę 8. Po chwili oczekiwania autobus ruszył z przystanku obok szkoły. Celem naszego wyjazdu było zwiedzenie Ostrowa Tumskiego. 

Położony jest on na jednej z 12 wysp tworzących miasto Wrocław, to miejsce, z którym związane są początki miasta. Tu powstała pierwsza osada z zamkiem książęcym, tu istniejący kościół podniesiono w 1000 roku do rangi katedry. Do dzisiaj zachowała charakter kościelnej enklawy z rezydencją i kurią arcybiskupa, domami kanoników, Seminarium Duchownym, Papieskim Wydziałem Teologicznym, Muzeum Archidiecezjalnym i 5 kościołami.

 

   

 

katedra

 

Najważniejszą budowlą Ostrowa Tumskiego jest
Katedra św. Jana Chrzciciela.
Powstała w 1000 roku w związku z ustanowieniem biskupstwa we Wrocławiu.

Charakterystyczne dla tej bazyliki są trzy nawy, dwie boczne niższe od głównej, a oryginalności dodaje tej katedrze  9 kaplic ją otaczających . Wieże mają po 55m, a zakończone są hełmami. 

 

 

IMG 20161028 104707

Duże wrażenie zrobiły na nas ołtarz, Kaplica Zmartwychwstania, płyta nagrobna biskupa wrocławskiego Władysława, Kaplica św. Jana Chrzciciela, liczne płaskorzeźby oraz organy i barokowa ambona powstała w XVII w.

Zachwyceni urokami katedry, wyruszyliśmy w dalszą drogę mijając przy tym same historyczne i pięknie odnowione budowle. Większość budynków w Ostrowie Tumskim jest związana z religią. Na tak niewielkiej przestrzeni mieści się kilka różnych kościołów. jak np. św. Krzyża, św. Bartłomieja oraz pomnik św. Jana Nepomucena.

 IMG 20161028 093846

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale Ostrów Tumski to nie tylko kościoły. To również Dom Księży Emerytów czy Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej, które znajduje się tuż obok kościoła św. Krzyża. Na budynku umieszczona tablica informuje, że obecny budynek Centrum Duszpasterskiego był kiedyś sierocińcem.

 

 

Spacerując dalej urokliwymi uliczkami po drodze mijaliśmy pałac arcybiskupi i kościoły św. Marcina oraz św. Idziego, który jest najstarszym w pełni zachowanym budynkiem Wrocławia, a zarazem najstarszym czynnym do dziś kościołem w tym mieście.

Kolejną atrakcją był pobyt w Seminarium Duchownym. Naszym przewodnikiem był ksiądz kleryk Sebastian Kocher. Zwiedziliśmy gmach seminarium.  Opowiedział nam również  jak wygląda dzień w seminarium. Klerycy mają dokładnie  ustalone zajęcia na każdy dzień. Nikt z zewnątrz nie może odwiedzić seminarium. Uczestniczyliśmy również we Mszy Świętej.

 IMG 20161028 092041

Opuszczając Ostrów Tumski udaliśmy się w kierunku  Mostu Tumskiego, który jest kolejną atrakcją Wrocławia. Most Tumski (potocznie nazywany także Mostem Zakochanych lub Mostem Katedralnym) – dwuprzęsłowy stalowy, nitowany most we Wrocławiu zbudowany w roku 1889 nad północną odnogą Odry pomiędzy Ostrowem Tumskim a Wyspą Piasek, na miejscu wcześniejszego mostu drewnianego. Zakochani mogą zostawić na nim swoją kłódkę

 

Przy moście już na brzegu Wyspy Piasek, podziwialiśmy stojące od 1893 roku figury św.Jadwigi (po lewej stronie mostu) i św.Jana Chrzciciela oraz znajdujące się przy nich ręcznie bsługiwane i sprawne zabytkowe lampy gazowe.

 

Opuszczając to miejsce stwierdziliśmy, że Ostrów Tumski jest ładny o każdej porze roku i warto tu przyjść niezależnie od pory dnia. Przyciąga on zarówno turystów, jak i stałych .mieszkańców Wrocławia.

 

 

tekst i zdjęcia SL