Dnia 29.11.2016 w klasie 2c miała miejsce niezwykła lekcja. Uczniowie wraz z nauczycielką języka polskiego panią Beatą Markowską przygotowali średniowieczną ucztę, rodem z ,,Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza,  na którą zaprosili dyrekcję i nauczycieli.  Podczas biesiady można było skosztować chleb z miodem, a także wypróbować wypieków przygotowanych na wzór tych średniowiecznych. Kilkoro uczniów na tę okazję przebrało się w średniowieczne stroje. Kostium Danusi Jurandówny przygotowała Aleksandra Kuriata wraz ze swoją babcią. Natomiast zbroję rycerską wykuł wujek Radka Bohorodycza. Ponadto Mateusz Lisiecki samodzielnie przygotował sztućce używane w średniowieczu, a także późniejsze pochodzące z XVIII w. Uczeń stworzył także grę komputerową, która jest rekonstrukcją bitwy pod Grunwaldem. Klasę w duże plakaty z wizerunkami rycerza polskiego i zakonnego przygotowała Wanessa Bednarek. Klaudia Oborska omówiła średniowieczne fryzury i jedną z nich zaprezentowała na Danusi.

Ponadto uczniowie przynieśli zioła i przyprawy używane w średniowiecznej kuchni  (Dominika Bedlińska i Małgorzata Adamko) i  omówili ich zastosowanie na przykładzie dzieła Sienkiewicza (Dominika Bedlińska, Julia Sowa). Omówili także potrawy i napoje wymienione w ,,Krzyżakach” (Maksymilian Kudaś, Damian Fornalik), sprzęty kuchenne i zastawę stołową (Mateusz Lisiecki), zachowania i obyczaje biesiadne, średniowieczną modę (Julia Sowa), wystrój wnętrz (Krystian Kowalski) i zabobony, w jakie wierzono za czasów Zbyszka i Maćka z Bogdańca (Julia Rogala).     

MB

lekcja beaty4

lekcja beaty3

lekcja beaty6

lekcja beaty7

lekcja beaty2