Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiono w roku 2011, jako dzień poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Data 1 marca związana jest z rozstrzelaniem tego dnia w roku 1951, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Nasza szkoła również wzięła udział w obchodach tego święta.

W holu przygotowana została tablica, przybliżająca historię wydarzeń.

Aby uczcić charakter święta wszyscy uczniowie przyszli dziś do szkoły ubrani w strój galowy. Przed wejściem do szkoły otrzymywali od klasy 3a biało-czerwone opaski i cały dzień nosili je na ramieniu.

mIMG 7954  mIMG 7927

W godzinach przedpołudniowych młodzież pod opieką p. A.Przesławskiej, M.Marcikowsjkiej i K.Szybiak udała się pod średzki Pomnik Żołnierzy Polskich, aby zapalić tam przyniesione ze sobą znicze. Uczniom towarzyszyli również dyrektor gimnazjum p. Włodzimierz Papacz i dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych p. Krzysztof Peryga.

LO

mIMG 7930  mIMG 7949