Jesienią 1997 roku po raz pierwszy przybyła do Środy Śląskiej grupa uczniów z Saterlandu, zaś w maju 1998 roku nastąpiła pierwsza wizyta młodych ludzi ze Środy Śląskiej w Saterlandzie.

Wówczas, przed laty, nikt się nie spodziewał, iż ta wymiana odniesie taki sukces i będzie trwała tak wiele lat, a udział w niej weźmie ponad 970 uczniów z obydwu gmin…

W niedzielę, 15 października 2017 roku, grupa uczniów z Schulzentrum Saterland z Dolnej Saksonii przybyła do Środy Śląskiej w ramach już 21. wymiany młodzieży. W programie tygodniowego pobytu uczestnicy zwiedzili nasze miasto, Wrocław, Jelenią Górę, Szklarską Porębę, Świdnicę i Lubiąż.

Jednak najważniejszymi są zawsze spotkania w domach rodzinnych, poznawanie rodzin i ich zwyczajów oraz nawiązywanie przyjaźni i wspólny czas „uczenia się od siebie nawzajem”.

Polscy uczniowie przez tydzień gościli niemieckie koleżanki i kolegów w swoich domach rodzinnych. W maju 2018 roku ci średzcy uczniowie będą gościli w domach rodzinnych uczniów z Niemiec, których teraz przyjmują.

W tym roku w projekcie wymiany uczestniczył także rektor Schulzentrum Saterland - Astrid Fedorowicz, która chce jako nowy dyrektor poznać szkoły partnerskie.

Projekt ze strony niemieckiej prowadzi od samego początku jego istnienia nauczyciel Peter Ziegler i Charlotte Pawsey, zaś ze strony polskiej Sławomir Siwerski i Marta Gonera.

Po uroczystym powitaniu w poniedziałek przez władze gminy, uczestnicy zwiedzili niemiecką firmę Fiuka Polska, która od ponad 10 lat działa na terenie naszej gminy w Komornikach. Wśród jej pracowników i uczniów na praktykach są uczestnicy wymiany, którzy Saterland zwiedzili kilka lat wcześniej, uczestnicząc w projekcie wymiany.

Tydzień minął bardzo szybko, ale zawarte i pielęgnowane przez uczniów przyjaźnie będą miały szansę trwać przez wiele kolejnych lat...

tekst i foto słas

wymiana2017 3

wymiana2017 2

wymiana2017 1

wymiana2017 4

wymiana2017 5

wymiana2017 6

wymiana2017 7

- www.roland-gazeta.pl (kopiuj/wklej).