NOC LABORATORIÓW: OKO W OKO Z MIKROSKOPEM

W dniu 14-go października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielkami: panią Sylwią Kasprzycką-Żuk i panią Jolantą Piwońską-Koroną uczestniczyli w Nocy Laboratoriów.

Pierwsza grupa zapoznała się podczas warsztatów w Katedrze Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego z nietypowym zastosowaniem pospolitych roślin ogrodowych, polnych i łąkowych. Nie zabrakło gatunków takich jak: mięta pieprzowa, rumianek pospolity, chaber bławatek, tymianek pospolity i inne. Podopieczni mieli możliwość przygotowania preparatów i ich obserwacji pod mikroskopem. Druga grupa miała zajęcia w Katedrze i Zakładzie Histologii i Embriologii. Uczniowie oglądali tam ludzkie tkanki. Mieli przy tym okazję zapoznać się z obsługą jednego z największych mikroskopów, którym posługuje się współczesna biologia i medycyna tj. transmisyjny mikroskop elektronowy. Była również możliwość zobaczenia w jaki sposób z fragmentów tkanek przygotowuje się preparat histologiczny, który jest zatapiany w parafinie a następnie krojony na cienkie skrawki i barwiony. Tak przygotowany preparat młodzież oglądała pod tym niezwykłym urządzeniem.

Wychowankowie wrócili z nocy laboratoriów z umysłami rozbudzonymi nowymi wiadomościami i możliwościami świata nauki oraz medycyny. Kto wie, być może to doświadczenie rozbudzi w nich pasję poznawania na tyle, by w przyszłości wyrośli z nich nowi naukowcy i lekarze. Tego z całego serca życzymy im i sobie.

noc lab7

noc lab1 noc lab2

noc lab3 noc lab4

noc lab5 noc lab6

noc lab8