„Tam, gdzie początki państwa” – wycieczka historyczno-krajoznawcza do Gniezna i Biskupina.

                Długo oczekiwana wycieczka do Biskupina i Gniezna wreszcie doszła do skutku. Choć nie szalały wichury (pierwszy termin ze względu na silne wiatry został przełożony), to jesienna słota dawała się wszystkim we znaki. Jadąc przez urokliwe niziny Wielkopolski, w strugach deszczu mijaliśmy bujne lasy, rozległe pola, ptactwo już gotowe do swej corocznej wędrówki. Kilkugodzinna podróż upłynęła bardzo szybko-jedni mieli wreszcie okazję do rozmów, inni do śpiewu, a byli i tacy, którzy zatopili się we własnych myślach pod wpływem jesiennego krajobrazu.

Mówi się, że Gniezno, tak jak Rzym, wznosi się na siedmiu wzgórzach. My zaczęliśmy zwiedzanie z przewodnikiem od Wzgórza Lecha, gdzie mieści się Katedra Wniebowzięcia NMP. Wizyta w niej jest niczym podróż wehikułem czasu do początków dziejów Polski. Spoczywają tu: żona Mieszka I – Dąbrówka, św. Wojciech, którego burzliwe życie i męczeńską śmierć dokumentują słynne Drzwi Gnieźnieńskie, przywodzą na myśl niezwykły „komiks”. W podziemiach katedry znajdują się archeologiczne trofea – pozostałości rotundy z XI w. Dotykając ociosanych kamieni najstarszej budowli sakralnej w Polsce, można przenieść się oczyma wyobraźni do czasów Mieszka. Katedra to również miejsce koronacji pierwszych królów polskich. Dowody tych wydarzeń oglądaliśmy na każdym kroku.

Pracownicy Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej każdemu uczestnikowi wycieczki zaproponowali rozwiązanie zagadki, emocji było wiele. Nauczyciele sprawdzili i ocenili efekty pracy – z pewnością pojawią się piątki w dzienniku szkolnym.

Co prawda Biskupin nie jest pierwotną osadą słowiańską, ale łużycką, to jednak wiąże się ściśle z początkami państwa. Tu spotkała nas niespodzianka, jakiś cud – wyszło słońce i pojawiła się tęcza. Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

Wycieczka miała przede wszystkim walor edukacyjny, ale niewątpliwie dostarczyła nam radości z przebywania razem. W czerwcu planujemy kolejną wycieczkę – tym razem do Małopolski. Już się nie możemy doczekać.

Gniezno17 01

Gniezno17 02

Gniezno17 03

Gniezno17 04

Gniezno17 05

Gniezno17 06

Gniezno17 07

Gniezno17 08

Gniezno17 09

Gniezno17 10

Gniezno17 11

Gniezno17 12

Gniezno17 13

Uczniowie klas drugich