„Bo kto nie był ni razu człowiekiem, dziady17 03

Temu człowiek nic nie pomoże”.

dziady17 07
Uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego podjęli się bardzo trudnego zdania. Zmierzyli się z trudną sztuką na podstawie dramatu romantycznego A. Mickiewicza- Dziady cz. II. Próbowali różnymi środkami artystycznego wyrazu odpowiedzieć na odwieczne pytania człowieka o prawdy moralne dla żywych. Mistrz ceremonii (w tej roli Maja Matusik) przywołał: duchy dzieci (po raz pierwszy w tak poważnej roli Ola Olczyk i Bartosz Kruszelnicki), widmo (znakomity Igor Jaskulski) oraz czarującą pasterkę Zosię (przekonująca Marta Gacek). Ich wypowiedzi stanowią przestrogę i ponadczasowe wskazówki dotyczące życia ziemskiego. Na uwagę zasługuje chór ptaków, dawnych mieszkańców wioski, którzy przybyli na dziady by „ rozprawić się” z właścicielem wioski. Pełne goryczy monologi sowy i kruka (Natalia Ciszewska i Wiktoria Bronowicka) podkreślają, że pełnię człowieczeństwa osiągnie ten, kto odwzajemni ludzkie uczucia, przejawi troskę i chęć pomocy słabszemu.  dziady17 04

Ptaki – Julia Woś, Julia Wołyniec, Laura Misztal, Wiktoria Chuchrowska.

Wszystie prawdy moralne powtarzane przez chór (Martyna Czubak, Nikola Rolka, Aleksandra Walich, Oliwer Werbliński, Radosław Urban i Michał Dziedzicki) wprowadziły nastrój refleksji i zadumy nad życiem, które- jak zaśpiewała na zakończenie Justyna Czarniecka – jest „łatwopalne”.

M. Marcinkowska i K. Szybiak

dziady17 01 dziady17 02

dziady17 05 dziady17 06

zdjęcia dzieki uprzejmości http://sroda.express-miejski.pl