grossRosen17 04

 

 

Pamiętna lekcja historii w byłym obozie nazistowskim KL Gross-Rosen.

 

14 maja klasy 2a,2e i 3c zwiedziły dawny hitlerowski obóz koncentracyjny KL Gross-Rosen (dziś Rogoźnica), który powstał 78 lat temu. Obecnie mieści się tu muzeum świadczące o okrucieństwie i zbrodniach, jakich dopuścili się naziści w czasie drugiej wojny światowej . I choć po kamieniołomie, który pochłonął tysiące istnień, już dawno nie stąpała ludzka stopa, to jednak wyczuwa się specyficzną atmosferę.

Na terenie obozowym zachowały się: barak straży głównej z bramą do obozu więźniarskiego, ruchome krematorium polowe usytuowane obok ściany śmierci, a przy głównej drodze (budowanej przez więźniów) dzwon wzywający na apele. Trudno nazwać nasz wyjazd wycieczką, to raczej rzewna lekcja historii. Cisną się na usta słowa poety-Jana Kasprowicza:

„Błogosławieni, którzy w czasie gromów
Nie utracili równowagi duch,
Którym na widok spustoszeń i złomów
Nie p
łynie pieśń rozpaczy głucha,
Którzy w
śród nocy nieprzebytych cieni
Nie trac
ą wiary w brzask rannych promieni,
B
łogosławieni!...”

 

Aż trudno uwierzyć, że to człowiek człowiekowi zgotował ten los. Nasz pobyt zakończyliśmy warsztatami, podczas których czytaliśmy korespondencję więźniarską, analizowaliśmy fragmenty listów, pocztówki, formularze na jakich jeńcy mogli pisać, pieczątki, znaczki.

 

Każdego roku, w pierwszą niedzielę września, zjeżdżają się do Rogoźnicy wszyscy ci, którzy chcą upamiętnić ofiary obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen i wspólnie pomodlić się w miejscu, gdzie spoczywają prochy ofiar totalitaryzmu.

 

Tekst- Nikola Rolka 2e przy współpracy z M. Marcinkowską

 
grossRosen17 02 

grossRosen17 05

 grossRosen17 03

grossRosen17 06

grossRosen17 04

grossRosen17 01