W maju grupa 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Środzie Śląskiej uczestniczyła w 21. już wymianie młodzieży z Schulzentrum Saterland.

Organizatorami byli nauczyciele: ze strony polskiej - Marta Gonera i Sławomir Siwerski, zaś ze strony niemieckiej - Charlotte Pawsey i Peter Ziegler.

Przez cały tydzień uczniowie przebywali w domach niemieckich uczniów, których sami gościli w swoich rodzinach podczas ich pobytu w październiku 2017 r., w Polsce.

Uczniowie spotkali się z nowym burmistrzem Saterlandu - Thomasem Otto, zwiedzili niemiecką szkołę, ratusz w Ramsloh, wiatrak w Scharrel, odbyli rejs statkiem po porcie w Emden, zapoznali się z pracą policji niemieckiej, spędzili tez dzień w parku rozrywki w Thuele. Bardzo ciekawa była wycieczka do miasta Westerstede, podczas największej w Europie wystawy rododendronów, gdzie całe centrum miasta zamienione zostało na miejsce wystawowe. Wycieczka nad Morze Północne oraz do holenderskiego miasta Winschotten pozostaną z pewnością w pamięci uczestników.

Uczestnicy wymiany zwiedzili kościół z Suurhusen z jego krzywą wieżą dzwonnicy. Krzywa wieża w Suurhusen jest nachylona w stosunku do powierzchni ziemi pod kątem 5,19 stopnia, zaś wieża w Pizie ma kąt nachylenia równy 4,95 stopnia. Ta wieża w północnych Niemczech jest więc najbardziej krzywą wieżą na świecie.

Z komunikacją uczestników nie było żadnych problemów, a o nawiązanych przyjaźniach świadczyć mogą liczne łzy towarzyszące przy pożegnaniu i nawiązane wieloletnie przyjaźnie.

Warto nadmienić, że Saterland zapisany jest w Księdze Rekordów Guinnessa dzięki najmniejszej na świecie społeczności posiadającej własny język – saterfryzyjski.

W projekcie partnerstwa szkół i wymiany uczniów z Schulzentrum Saterland od początku programu (od 1997 roku) uczestniczyło już ponad 1000 młodych ludzi ze Środy i Saterlandu, co potwierdza sens tego projektu i konieczność jego kontynuacji w kolejnych latach.

Sławomir Siwerski

wymiana2018 03

wymiana2018 02 wymiana2018 04

wymiana2018 05

wymiana2018 01

wymiana2018 07

wymiana2018 06

- www.roland-gazeta.pl (kopiuj/wklej).