Zakładka ogólna pedagog/psycholog

Niezależnie od tego, czego dotyczy przemoc, to nie Twoja wina!

Nikt nigdy nie ma prawa stosować wobec Ciebie przemocy!

Co powinieneś zrobić, jeśli jesteś ofiarą przemocy?

• Koniecznie powiadom o tym kogoś dorosłego.
  • Pamiętaj, że przemoc sama się nie skończy, jeśli nikomu o tym nie powiesz.
  • Jeśli z jakichkolwiek powodów nie chcesz sam zgłosić problemu, poproś o pomoc kolegę, koleżankę, rodzeństwo, rodziców.
  • Jeśli zamiast mówić, wolisz napisać - przygotuj list do rodziców, nauczycieli i przedstaw w nim problem.

Nie jesteś skazany na przemoc!

Przemoc można i trzeba powstrzymać!

Nie obawiaj się zgłaszać przemocy osobom dorosłym! To nie jest donoszenie, czy skarżenie!

• Osoby agresywne postępują źle, łamią prawo i powinny ponieść tego konsekwencje.
  • Ty nie donosisz, ale dbasz o bezpieczeństwo w szkole. Nie tylko ratujesz siebie, ale pomagasz też innym uczniom, których sprawcy również mogliby zaatakować.

Nie bądź obojętny, kiedy innym dzieje się krzywda!

Jeśli nie zgłosisz przemocy dorosłym, skrzywdzisz siebie i jednocześnie ochronisz sprawców!

Co możesz zrobić, by nie stać się ofiarą przemocy?

• Podczas przerw staraj się przebywać w miejscach, które są dobrze widoczne i nadzorowane przez dorosłych – tam sprawcom będzie trudno działać.
  • Unikaj samotności, staraj się przebywać w gronie innych osób - sprawcom będzie trudno działać przy świadkach.
  • Jeśli mimo wszystko spotkasz osoby, które zamierzają być wobec ciebie agresywne, postaraj się zachować spokój. Spróbuj okazać agresorom pewność siebie – patrz im w oczy, bądź wyprostowany.
  • Unikaj gestów lub min, które mogłyby zdenerwować napastników.
  • Jednocześnie postaraj się jak najszybciej, ale ze spokojem oddalić od nich.
  • Kiedy ktoś cię zaczepi, nie wdawaj się w rozmowy, udaj, że nie słyszysz i odejdź.
  • Jeśli zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, ale krótko, bez wdawania się w dyskusję. Twoje krótkie riposty nie powinny mieć negatywnego zabarwienia, aby nie podsycać agresji napastników.
  • Nie daj się sprowokować do walki.

Jeśli dotyka cię problem przemocy i agresji w szkole, pomoc otrzymasz pod tymi adresami:

Telefon Pomocy Dzieciom: 1-800-668-6868

www.kidshelpphone.ca

Jeśli dotyka cię problem cyberprzemocy, pomoc otrzymasz pod tym adresem:

www.helpline.org.pl

Tu także znajdziesz porady dotyczące przemocy i agresji w szkole:

www.szkolabezprzemocy.pl

www.bezpieczny-uczen.pl

www.przemocwszkole.org.pl

Rodzice i uczniowie poza granicami Polski - ważne informacje dotyczące kontynuowania edukacji szkolnej

Powiatowy punkt konsultacyjny (od listopada 2007)
służy pomocą pedagogiczno-psychologiczną rodzicom, uczniom i nauczycielom; czynny dwa razy w tygodniu.

Telefony zaufania:  uczniowski i policyjny (dolnośląski)
Jeśli obawiasz się zwrócić do wychowawcy, nauczycieli albo rodziców, tu znajdziesz pomoc lub życzliwą poradę