Osiągnięcia uczniów 2010/2012

 

zDolny Ślązak 2011

W dniach 24 XI i 29 XI 2011 r. - odbył się w naszej szkole powiatowy etap Konkursów Języków Obcych zDolny Śląsk Gimnazjalista. Wzięło w nim udział 12 najlepszych znawców języka angielskiego i niemieckiego spośród uczniów gimnazjów naszego powiatu:
j. angielski:
   Ewa Fedyczkowska - Malczyce
   Paula Kunik - Miękinia
   Michał Duński - Miękinia
   Wiktor Kowal - Miękinia
   Alicja Trzyna - Rakoszyce
   Olga Papacz - Środa Śląska
j. niemiecki:
   Jennifer Biszczak - Malczyce
   Ewa Fedyczkowska - Malczyce
   Tony Kleingärtner - Rakoszyce
   Maja Wójcik - Środa Śląska
   Jan Jarząbek- Środa Śląska
   Mateusz Kopciński - Ujazd Górny
Dodajmy, że po raz pierwszy uczestnicy tego prestiżowego konkursu rozwiązywali test za pomocą Internetu.

 

KOMA 2011

11 członków Koła Matematycznego (op. A. Kąkol, O. Żukowska) brało udział w rejonowym etapie Konkursu Matematycznego KOMA 2011 (organizował Uniwersytet Wrocławski).

 

English High Flier

W Ogólnopolskim Konkursie English High Flier 2011 uczestniczyli: K. Korsak (126 miejsce w Polsce oraz 5 w województwie - op. K. Dzikowska, P. Głowacka (215 miejsce w Polsce oraz 11. w województwie - op. M. Makowska–Przystał)), i O. Papacz (226. miejsce w Polsce oraz 15. w województwie - op. K. Dzikowska); w konkursie wzięło udział 1099 uczniów z całej Polski.

 

Święto Wina w Mieście Skarbów

Świętu Wina w Mieście Skarbów towarzyszył Konkurs na Strój historyczny.
I miejsce zajęły: N. Ginter i K. Zemlik, II. - M. Potrzeba, III. - J. Juzyk i M. Musiał (op.: D. Antończyk i A. Przesławska).

 

Zdrowy Styl Życia

odbyła się XX edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK – etap powiatowy.
III miejsce zdobyła D. Muchorowska z kl. IIIa (op. J. Piwońska–Korona).

 

Plener Malarski

IV miejsce zdobyła M. Musiał z kl. IIIb (op. D. Antończyk) na I Integracyjnym Plenerze Malarskim we Wleniu.

 

Znam Środę Śląską...

Średzka Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs Znam Środę Śląską - Wiem o tym mieście wszystko. Konkurs był organizowany w dwóch etapach
→ Do 23 maja należało zrobić makietę lub bryłę zabytku
   - Uczennice klasy IIb: Julia Juzyk, Alicja Maryniak i Martyna Musiał wykonały makietę ruin pałacu na Bielanach,
   - Izabela Lisiecka z IIId wykonała bryłę kościoła Najświętszej Maryi Panny. 31 maja odbył się konkurs wiedzy o Środzie Śląskiej:
     w skład drużyny IIId wchodzili: Kamila Korona, Witold Latos i Radosław Markulak,
     w skład drużyny IIb wchodzili: Natan Korsak, Katarzyna Korsak i Eliza Łakowska.
6 czerwca - siedzibie biblioteki - ogłoszono wyniki:
   I miejsce zajęła klasa IIId - otrzymując 500 zł, oprócz książek i innych upominków,
   II miejsce zajęła klasa IIb - otrzymując 300 zł
Alicja Przesławska

 

Dzień Unii Europejskiej 2011

9 maja odbył się konkurs, w którym uczniowie mieli zaprezentować walory i ciekawostki związane z wylosowanym państwem europejskim.
Po naszym stoisku, dotyczącym Hiszpanii,zainteresowanych oprowadzali:Karolina Stempniak, Paulina Stechnij i Natan Korsak.
» obejrzyj fotografie z imprezy

 

OMNIBUS 2011

26 maja 2011, w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Środzie Śl., odbył się X Powiatowy Konkurs o tytuł OMNIBUSA nauk przyrodniczych.
Jest to jeden z najstarszych konkursów powiatowych, organizowanych przez naszych nauczycieli dla uczniów klas trzecich Gimnazjów powiatu średzkiego.
Główną organizatorką jest pani Urszula Radziejewska. » szczegóły tegorocznej edycji

 

Konkurs poezji Jana Pawła II

27 maja 2011 odbył się kolejny, już czwarty, konkurs twórczości Jana Pawła II.
Laureaci konkursu, od lewej:
   I - Klaudia Brzozowska - Lutynia - za "Rysopis Człowieka",,
   II - Paulina Stechnij - Środa Śl. - za "Co mi mówisz...",
   III - Jaoachim Biernacki - Lutynia - za "Wybrzeże pełne ciszy".
» zob. foto

 

Powiatowy Konkurs Matematyczny

W Konkursie Matematycznym (» zob. foto), który odbył się w naszym gimnazjum duży sukces odnieśli nasi uczniowie:
w kategorii klas pierwszych:
   I - Marzena Rojewska - Środa Śl.
   II - Kamil Fuławka - Miękinia
   III - Dominik Zubel - Środa Śl.
w kategorii klas drugich:
   I - Katarzyna Korsak Środa Śl.
   II - Adam Stramel - Środa Śl.
   III - Michał Duński - Miękinia
w kategorii klas trzecich:
   I - Kamila Korona - Środa Śl
   II - Radosław Markulak - Środa Śl.
   III - Witold Latos - Środa Śl.
Ponadto, już po raz drugi, w konkursie przyznano tytuł Primus inter pares.
Tym razem naszej uczennicy - Kamili Koronie.

 

Konkurs Biologiczno-Chemiczny

12 maja, w Powiatowym Konkursie w Malczycach sukces odnieśli nasi uczniowie:
   I - Michał Sember
   III - K. Korona.
Opiekunkami obojga uczniów są panie: J. Piwońska-Korona oraz S. Kasprzycka-Żuk.

 

Jarmark Historyczny 2011

13 maja, w Domu Kultury w Malczycach, odbył się VII Powiatowy Jarmark Historyczny pt. Szlak Cysterski na Dolnym Śląsku. Na konkurs trzeba było przygotować prezentację multimedialną dotyczącą jednego z obiektów cysterskich. My przygotowaliśmy prezentację Krzeszowa oraz pracę plastyczną związaną z Lubiążem. W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: K. Stempniak, P. Stechnij, M. Sember, N. Korsak i M. Potrzeba - członkowie koła historycznego gimnazjum; do biblioteki szkolnej pozyskaliśmy Historię Polski - Atlas Ilustrowany.

 

Gminny Konkurs Matematyczny

W Konkursie Matematycznym, który odbył się w Szczepanowie duży sukces odnieśli nasi uczniowie:
w kategorii klas trzecich:
   I - E. Zielińska
   II - K. Korona - op. A.Kąkol
w kategorii klas drugich:
   I - K. Korsak
   III - A. Maryniak - op. E.Gacek
w kategorii klas pierwszych:
   I - D. Zubel - op. E.Gacek
   II - M. Rojewska - op. E.Gacek
Ponadto w konkursie reprezentowali szkołę: K.Stefańczyk (m.6), A.Stramel (m.4), D.Broniewicz (m.6), N.Jastrzębska (m.5), W.Latos (m.4), R.Markulak (m.5) i M.Kaczmarski (m.8).

 

Moje Miejsce na Ziemi

W ogólnopolskim konkursie wydawnictw Nowa Era i National Geographic uczestniczyły trzy grupy uczniów z klas: 1a, 3c, 3d - pod opieką pań: M. Makowskiej-Przystał i K. Dzikowskiej.
Konkursowe prace uczniów można zobaczyć na stronie » Nowej Ery

 

Konkurs Języka Angielskiego

29 marca, w naszej szkole odbył się II Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. Nasze Gimnazjum reprezentowali: Paulina Senator, Michał Sember, Ewelina Zielińska i Katarzyna Korsak.
Oto czołówka konkursu:
   I - Michał Sember
   II - Nicole Czarna - Gimnazjum w Miękini
   II - Paulina Senator.

 

Święto Wina... Strój historyczny

Tryumfowaliśmy w średzkim konkursie Strój historyczny, w ramach imprezy Święto Wina w Mieście Skarbów:
   N. Ginter kl. IIb - I miejsce
   M. Potrzeba kl. IIb - II miejsce
   K. Zemlik kl. IIa - III miejsce
(opiekun - p. D. Antończyk

 

zDolny Ślązak

Finalistką w obszarze:
historii konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista okazała się K. Korona z kl. IIId (opiekun - p. A. Przesławska),
w obszarze: języka polskiego także K. Korona (opiekun - p. J. Pieprzyk),
w obszarze: fizyki również K. Korona (opiekun - p. U. Radziejewska),
w obszarze: matematyki - niespodzianka - K. Korona! (opiekun - p. A. Kąkol)

 

Union Jack Contest

W dolnośląskim finale konkursu, w części ustnej, uczestniczyło 13 uczniów wyłonionych spośród 147 gimnazjalistów naszego województwa. Wśród nich znaleźli się: M. Sember i W. Latos; obaj z kl. IIId (opiekun p. M. Makowska-Przystał).

 

English High Flier

W ogólnopolskim konkursie edycji '2010 wyróżniło się trzech naszych uczniów:
M. Sember - 18 miejsce w województwie i 161. w Polsce,
P. Czerpita - 21 miejsce w województwie i 181. w Polsce,
M. Kaczmarski - 25 miejsce w województwie i 227. w Polsce.
Dodam, że startowało 1450 gimnazjalistów z całego kraju, a opiekunem naszych była p. M. Makowska-Przystał.

 

Mecz Matematyczny

W tym roku szkolnym nasze gimnazjum po raz drugi wzięło udział w konkursie Dolnośląskie Mecze Matematyczne. Rozegrano trzy mecze z: Gimnazjum nr 1 i nr 29 we Wrocławiu oraz Gimnazjum w Miękini.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kamila Korona, Ewelina Zielińska, Witold Latos, Karolina Gadzała, Radosław Markulak i Martyna Barabasz (kl. 3d), Katarzyna Korsak, Adam Stramel, Alicja Maryniak i Paulina Stechnij (kl. 2b) oraz Konrad Groszek i Dominik Zubel (kl. 1a)

 

OMNIBUS nauk przyrodniczych

20 maja 2010 w Gimnazjum w Środzie Śląskiej odbył się IX Powiatowy Konkurs o tytuł Omnibusa nauk przyrodniczych.
Konkurs adresowany jest do uczniów trzecich klas gimnazjalnych.» szczegóły

 

Żakinada 2010

28 maja ruszył barwny, stuosobowy korowód, by stanąć przed średzkim Ratuszem w tradycyjnej już Żakinadzie. Wyróżniła się klasa 3c - » obejrzyj nasze Smerfetki

 

Konkurs Dolnośląski

W etapie regionalnym Dolnośląskiego Konkursu Gimnazjalistów o Puchar Prezydenta Wrocławia Liga Naukowa (w części humanistycznej) reprezentowali nas: E. Łabuda – kl. IIIa, A. Stechnij – kl. IIa (op. D. Skawińska) oraz N. Ostropolska - kl. Ic i W. Latos - kl. Id (op. J. Pieprzyk).

 

Konkurs Dolnośląski

W etapie regionalnym Dolnośląskiego Konkursu Gimnazjalistów o Puchar Prezydenta Wrocławia Liga Naukowa (w części matematycznej) reprezentowali nas: A. Stechnij – kl. IIa, R. Firuta – kl. IIa i M. Wasylkowski – kl. IIIb (op. E. Gacek).

 

Olimpiada Ogólnopolska

S. Marcinów z kl.IIIa (op. J. Piwońska–Korona) zajęła II miejsce w powiatowym etapie XVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady – Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.

 

Konkurs J. Niemieckiego - etap regionalny

D. Bishara z kl. IIIe (op. J. Korobczak) reprezentował nas w etapie regionalnym V Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego.

 

Konkurs J. Niemieckiego - etap powiatowy

I miejsce – Justyna Janikowska IIb (op. M. Gonera),
II miejsce – Anna Wronowska IIIb (op. M. Gonera)

 

zDolny Ślązak Gimnazjalista

Do II etapu Konkursu Matematyczno-Fizycznego zakwalifikowali się: Wojciech Błotny IIIb, Kacper Boguniewicz IIa, Magdalena Łuczkiewicz IIb, Mateusz Wasylkowski IIIb i Karol Jakubowski IIa (opiekunowie - P. Marcinkowski, E. Gacek i U. Radziejewska).
Do II etapu Konkursu Przyrodniczego zakwalifikowała się Dominika Januszko IIId i Anna Wronowska IIIb (op. J. Piwońska–Korona).
Do II etapu Konkursu Humanistycznego zakwalifikowali się: Eliza Łabuda IIIa, Patrycja Mikicka IIIc (op. M. Piasecka), Justyna Łuczycka IIIb, Michał Sember Id i Anna Wronowska IIIb, (op. J. Pieprzyk)

 

Liga Naukowa

A. Stechnij, R. Firuta i K. Boguniewicz - kl. IIIa (op. E.Gacek) oraz K. Korona - kl. IId (op. A.Kąkol) - udział w etapie regionalnym Dolnośląskiego Konkursu Gimnazjalistów o Puchar Prezydenta Wrocławia liga Naukowa (część matematyczna)

 

Liga Naukowa

M. Witkowska - kl. IIIa (op. D.Skawińska), W. Latos, M. Sember i K. Gadzała - kl. IId(op. J.Pieprzyk) - udział w etapie regionalnym Dolnośląskiego Konkursu Gimnazjalistów o Puchar Prezydenta Wrocławia liga Naukowa (część humanistyczna)

 

VII Powiatowy Konkurs Polonistyczny

W VII Powiatowym Konkursie Polonistycznym Gimnazjalista Noblista 2009 - I miejsce dla naszego ucznia: S. Marcinowa z kl. IIIa (op. D. Skawińska)

 

VI Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny

W finale VI Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego Międzyszkolna Liga ZadaniowaV miejsce - K. Boguniewicz z IIa (op. E. Gacek)

 

My place in the world

W maju dwie grupy uczniów prezentowały swoje prace w konkursie National Geographic My place in the World (Moje miejsce na Ziemi). Zamysłem organizatorów było promowanie i popularyzowanie miejscowości oraz okolic, w których mieszkają uczestnicy konkursu.

 

Powiatowy Konkurs Twórczości Jana Pawła II

24 maja odbył się III Powiatowy Konkurs Twórczości Jana Pawła II. Jak co roku uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich szkół gimnazjalnych powiatu.
Tym razem bezkonkurencyjne okazały się uczennice z Ciechowa.
» bliższe informacje i fotografie

 

Powiatowy Konkurs Matematyczny

30 kwietnia 2010 gościliśmy uczestników Powiatowego Konkursu Matematycznego klas I-III.
Z 50 biorących udział w zmaganiach konkursowych prezentujemy poniżej listę laureatów.
W kategorii klas trzecich:
   I - Kacper Boguniewicz - Gimnazjum w Środzie Śl.,
   II - Nina Tarnowicz - Gimnazjum w Miękini,
   III - Anna Stechnij - Gimnazjum w Środzie Śl. i Michał Siekierski - Gimnazjum w Kostomłotach;
w kategorii klas drugich:
   I - Kamila Korona - Gimnazjum w Środzie Śl.,
   II - Radosław Markulak - Gimnazjum w Środzie Śl.,
   III - Witold Latos; - Gimnazjum w Środzie Śl.
w kategorii klas pierwszych:
   I - Patrycja Gąsiorowska - Gimnazjum w Ciechowie,
   II - Katarzyna Korsak - Gimnazjum w Środzie Śl. i Ida Cieślak - Gimnazjum w Ciechowie;
   III - Monika Krygier - Gimnazjum w Malczycach i Maciej Krzyżak - Gimnazjum w Kostomłotach.
» obejrzyj fotografie z konkursu

 

Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

22 kwietnia 2010 uczennice: Paulina Stechnij, Martyna Musiał, Katarzyna Broszko i Natalia Kowalska reprezentowały nasze gimnazjum w Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Miękini.
III miejsce zajęła Martyna Musiał, zaś wyróżnienie otrzymała Katarzyna Broszko.

 

Gminny Konkurs Matematyczny

18 marca 2010 odbył się w Szczepanowie Gminny Konkurs Matematyczny klas I-III...
Gratulujemy uczniom innych szkół, ale... cieszymy się obsadzeniem pierwszych lokat przez naszych.

W kategorii klas trzecich:
   I - Kacper Boguniewicz,
   II - Anna Stechnij,
   III -Rafał Firuta;
w kategorii klas drugich:
   I - Kamila Korona,
   II - Ewelina Zielińska,
   III - Witold Latos;
w kategorii klas pierwszych:
   I - Katarzyna Korsak,
   II - Adam Stramel,
   III - Paulina Stechnij.

 

Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

11 marca 2010 odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego klas I-III.
Oto jego wyniki:
   I - Mikołaj Biszczak,
   II - Michał Sember,
   III - Jan Kwietniak;

 

Powiatowy Konkurs Polonistyczny

Wyniki VIII Powiatowego Konkursu Polonistycznego GIMNAZJALISTA NOBLISTA:
   I - Angelika Dawid - Gimnazjum w Malczycach,
   II - Anna Stechnij - Gimnazjum w Środzie Śl.,
   III - Karolina Hutyra - Gimnazjum w Lutyni,
   Wyróżnienie - Paulina Stechnij - Gimnazjum w Środzie Śl.

 

Młodzież zapobiega pożarom

Wojewódzki Oddział Straży Pożarnej właśnie nas poinformował, że Edyta Hebdowska zwyciężyła w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i będzie reprezentowała nasz powiat i - oczywiście - szkołę w eliminacjach wojewódzkich. Odbędą się one w Kowarach, 20 kwietnia o godz. 11.
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu!

 

Regionalny Konkurs J. Niemieckiego

E. Hebdowska, J. Janikowska i M. Zemlik z kl. IIIb - udział w etapie regionalnym VIII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego (op. M.Gonera i A.Gadzińska)

 

English High Flier 2009

M. Sember z kl. IId - XVIII miejsce w Polsce oraz IV miejsce w województwie w Ogólnopolskim Konkursie English High Flier 2009 (op. M. Makowska-Przystał)

 

Gminny Konkurs Matematyczny

12 marca 2009, w Szczepanowie, przeżywaliśmy kolejny etap zmagań. W Gminnym Konkursie Matematycznym klas I-III nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca:
w kategorii klas trzecich:
   II - Anna Wronowska,
   III - Aleksandra Jewłoszewicz;
w kategorii klas drugich:
   I - Kacper Boguniewicz,
   II - Rafał Firuta,
   III - Anna Stechnij;
w kategorii klas pierwszych:
   I - Ewelina Zielińska,
   II - Witold Latos.

 

Powiatowy Konkurs Matematyczny

27 kwietnia 2009 odbył się konkurs matematyczny klas I-III. W teście i zadaniach otwartych konkurowało 48 gimnazjalistów naszego powiatu. Pewną niespodzianką dla zawodników był zapewne program artystyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum w Środzie Śl.
Poniżej laureaci zmagań konkursowych:
w kategorii klas trzecich:
   I - Paweł Stec z Kostomłotów,
   II - Albert Mucha z Miękini,
   III - Anna Wronowska ze Środy Śląskiej;
w kategorii klas drugich:
   I - Kacper Boguniewicz ze Środy Śląskiej,
   II - Nina Tarnowicz z Miękini,
   III - Anna Stechnij ze Środy Śląskiej;
w kategorii klas pierwszych:
   I - Kamila Korona ze Środy Śląskiej,
   II - Witold Latos ze Środy Śląskiej,
   III - Maciej Bodys z Ujazdu Górnego.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Konkurs recytatorski w języku angielskim

26 marca 2009 r. w naszym gimnazjum odbył się konkurs recytatorski w języku angielskim. Młodzież recytowała utwory poetów angielskich, irlandzkich i amerykańskich. » więcej

 

ZDROWA OLIMPIADA

W ramach Światowego Dnia Walki z AIDS, 1 grudnia zorganizowano XVIII Ogólnopolską Olimpiadę Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestniczyli w niej także uczniowie szkół gimnazjalnych.
Trzecie miejsce zajęła Izabela Janusz - z naszego Gimnazjum.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Powiatowy Ośrodek Edukacji oraz PCK. Wezmą także udział w Okręgowej Olimpiadzie PCK we Wrocławiu.
Organizatorami konkursu byli: Zarząd PCK, Pow. SANEPID, Pow. Ośrodek Edukacji oraz p. Anna Polinowska z Indywidualnej Praktyki Pielęgniarskiej; wszyscy ze Środy Śląskiej.
fotografie można obejrzeć na stronie gazety: ROLAND

 

zDolny Ślązak - jesień 2009

Uczniowie naszej szkoły zakwalifikowani do powiatowego etapu konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista w:
bloku matematyczno-fizycznym
   Kacper Boguniewicz - kl. 3
   Rafał Firuta - kl. 3
   Magdalena Łuczkiewicz - kl. 3
   Anna Stechnij - kl. 3
   Kamila Korona - kl. 2
   Witold Latos - kl. 2
bloku humanistycznym
   Witold Latos - kl. 2
   Michał Sember - kl. 2
   Ewelina Zielińska - kl. 2

 

Przegląd Grup Teatralnych

Udział w II etapie Dolnośląskiego Przeglądu Grup Teatralnych F–Art (op. M. Marcinkowska)

 

Powiatowy Konkurs Artystyczny

W VII Powiatowym Konkursie Artystycznym Polskie Boże Narodzenie – tradycja, symbolika, zwyczaje drużynowe III miejsce zajęli: M. Gonera kl. IIIb, E. Danielska kl. IIIb, M. Krupska kl. IIIb, M. Łuczkiewicz kl. IIb (op. D. Antończyk i M. Marcinkowska)

 

Powiatowy Konkurs Fotograficzny

Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Fotograficznym Portretujemy – K. Sobera IIb (op. D. Antończyk)

 

Moja Mała Ojczyzna

Wojewódzki Finał Programu Moja Mała Ojczyzna: K. Sobera kl. IIb - II miejsce (op. A. Przesławska)

 

Gry Matematyczne

Udział w półfinale XXIII Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych: K. Korona Id (op. A. Kąkol) i K. Boguniewicz IIa (op. E. Gacek)

 

Powiatowy Konkurs Droga do wolności

Powiatowy Konkurs Wiedzy Droga do wolności dla Szkół Gimnazjalnych: III miejsce – A. Wronowska IIIb (op. A. Przesławska)

 

Dzień Unii Europejskiej

II Powiatowy Dzień Unii Europejskiej:
a) Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej I miejsce drużynowo: A. Wronowska IIIb, A. Kuras IIb, K. Korona Id) – op. A. Przesławska,
b) Konkurs - stoisko państwa europejskiego (Grecja) I miejsce drużynowo: M. Krupska IIIb, E. Danielska IIIb, M. Tomaszewski IIIb – op. A. Przesławska, D. Antończyk

 

Jarmark Historyczny

W V. Jarmarku Historycznym Dyliżansem po Wrocławiu I miejsce Drużynowo: A. Wronowska IIIb, M. Krupska IIIb, E. Danielska IIIb, A. Stechnij IIb, W. Latos Id - op. A. Przesławska, D. Antończyk